W tym dziale znajdziecie informacje na temat publikacji „dostępnych” na polskim rynku.

Pozycje podane poniżej zostały wybrane przez nas  nie ze względu na dobrą relację ceny do jakości, jakość wydania czy też estetykę. Są to książki, które po prostu przeczytaliśmy, znamy. Dlatego polecamy karty, nad którymi warto spędzić trochę czasu.

Daleko jeszcze do stwierdzenia, że polski rynek wydawniczy charakteryzuje się regularnie ukazującym się nowymi publikacjami na temat wina. Niestety brakuje również wznowień nakładów pozycji, które są bardzo wartościowe, a który zdobycie albo graniczy z cudem, albo związane jest z dużymi nakładami finansowymi. Bardzo zdeterminowanym zostaje Amazon.com,  gdzie bez trudu możemy zdobyć niemal każdą, godną uwagi książkę o winie. Pozostaje tylko pokonanie bariery językowej. Tak wygląda smutna strona rzeczywistości polskich maniaków wina.

Z drugiej strony, po ponad ośmiu latach obserwacjach półek księgarni, należy zauważyć także dobre strony. Generalnie książek ukazuje się coraz więcej. Rzecz jasna są różnej jakości, ale wiele z nich zasługuje na miano cennych zdobyczy w podręcznej biblioteczce każdego winiarza. Warto również zwrócić uwagę na poprawienie warstwy edycyjnej i korektorskiej drukowanej wersji Magazynu Wino (zniknęły literówki i inne drażniące błędy). Co ważne jeśli chodzi o rozwój polskiego rynku wieszczy winiarskich, to fakt, że ukazała się kolejna edycja Win Europy autorstwa Marka Bieńczyka i Wojciecha Bońkowskiego. Bardzo przydatna pozycja. Mamy nadzieję, że jesteście w posiadaniu tej pozycji. Warto. Do tego trzeba dodać książkę napisaną przez Tomasza Prange-Barczyńskiego pod tytułem „Zawód sommelier” o której więcej poniżej w ramach opisów konkretnych książek. Również bardzo dobra praca!

Nie pozostaje nam nic innego jak wyrazić swoją skromną opinię na temat konkretnych tytułów:

* Zraly Kevin, Wino pełny wykład, Wydawnictwo Baran i Suszczyńscy, Kraków,1999. Genialna książka na początek, zawiera również sporo informacji dla osób bardziej wtajemniczonych, ale z całą pewnością jest nieocenioną pomocą dla tych, którzy zaczynają przygodę z winem.

* Parker M. Robert, Jr., Przewodnik Parkera po winach świata, części: 1,2,3,4, Wig Press, Warszawa, 2000. Chyba znana na całym świecie. Zawiera niesamowitą liczbę szczegółów związanych z producentami. Jest nico tendencyjna, gdyż autor-Amerykanin jest tendencyjny. Cały jeden tom poświęcony jest winom ze Stanów Zjednoczonych, podczas gdy Chile i Argentyna są nieomalże jedynie wspomniane na kilku stronach części trzeciej. Jakby nie patrzeć jest to kopalnia szczegółowej wiedzy.

* Johnson Hugh, Robinson Jancis, Atlas win świata, Wig Press, Warszawa 2001. Można powiedzieć:  Masz tę książkę, żadna inna nie jest Ci potrzebna. Coś w tym jest. Niesamowita ilość informacji. Bardzo dokładne mapy i szalenie profesjonalne podejście.

* Johnson Hugh, Przewodnik po winach świata 2004, Wig Press, Warszawa 2003. Kieszonkowy przewodnik; jest bardzo pomocnym narzędziem, które warto wyjąć w sklepie w czasie zakupów i sprawdzić interesujące nas roczniki i producentów.

* Lutun Aude, Chateauneuf-du-Pape, Flammarion, Paris, 2001. Anglojęzyczna wersja tej francuskiej książki. Jeżeli ktoś z Was jest fanem Chateauneuf, powinien poświęcić jej przynajmniej chwilę swojego cennego czasu.

* Bieńczyk Marek, Bońkowski Wojciech, Wina Europy 2003/2004, Wiedza i Życie, Warszawa, 2003. Pierwszy przewodnik dla kupującego – i nie tylko – autorstwa dwóch Polaków. Obecnie dostępna jest wersja 2008/2009 bardziej rozbudowana, masa ciekawych i pożytecznych informacji.

* Robinson Jancis, Kurs wiedzy o winie, Wig Press, Warszawa, 2003. Autorka dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, by pomóc czytelnikowi w wyborze właściwej butelki spośród ogromnej oferty, z jaką ma do czynienia dzisiejszy konsument. Radzi również, jak degustować wino, jak je podawać i przechowywać, i jak łączyć z jedzeniem. Aby ułatwić wybór trunku, Robinson prezentuje charakterystyki setek odmian winorośli. Druga część książki zawiera szczegółowy przewodnik po krajach, w których robi się wino – od Włoch i Hiszpanii, po Australię, Afrykę Południową i obie Ameryki – oraz w pełni zaktualizowany przewodnik po rocznikach. Po lekturze tej książki każdy, kto kocha wino, pokocha je jeszcze bardziej – a w każdym razie nauczy się z niego czerpać więcej radości.

* Schuster Michael, Degustacja win, Wig Press, Warszawa 2002. Jeżeli już trochę wiemy, trochę rozmawialiśmy na ten temat, to teraz czas na tę właśnie pozycję. Bardzo ciekawa książka, która nauczy nas wielu technicznych spraw. Merytorycznie ciekawa. Polecam, gdyż można się naprawdę wiele nauczyć.

* André Dominé, Wino, H.F. Olesiejuk, 2008. Bardzo obszerna publikacja. W tym momencie największa z dostępnych na rynku. Charakteryzuje się kompleksowym i wyczerpującym podejściem do tematu. Jej zawartość zaspokoi nie jednego winomaniaka; od tego początkującego, po takich którzy poszukują szczegółowej wiedzy. Jest trochę błędów edytorskich, ale nie stanowią one przeszkody w pogłębianiu wiedzy.

* Roman Myśliwiec, Wino i winorośl, PRWiL, 2006, Z pewnością pan Roman Myślwiec przejdzie do historii polskiego winiarstwa. Jego wkład w pogłębianie wiedzy na temat winorośli, działanie na rzecz zmiany polskiego prawa odnośnie przemysłu winiarskiego jest nie do przecenienia. Książka ta jest jednym z efektów wieloletniego doświadczenia. Traktuje o hodowli wina w Polsce, produkcji wina. Bezcennym jest osadzenie w Polskich, nie najłatwiejszych realiach, porad autora. W ten sposób Polscy fani winorośli mogą zupełnie na poważnie korzystać ze wskazówek pana Romana.

* James Halliday, Hugh Johnson, Wino. Sztuka i nauka, Wydawnictwo ISKRY, Warszawa 2008. Perełka. Rzecz jasna nie dla wszystkich, nie każdy może „to” lubić. Jeśli już Twoja wiedza wychodzi trochę ponad różnice między Bordeaux a Bourgundię lub po prostu czujesz, że w Twoich żyłach zaczyna płynąć wino:), to z pewnością warto przysiąść do tej książki i spojrzeć na świat wina, bardziej z perspektywy tego, kto je produkuje. W tym miejscu warto zacytować recenzję tejże książki napisaną przez „The Guardian”, która w sposób najlepszy oddaje jej wartości: „Systematycznie omawia wszelkie aspekty tego, co dzieje się w winnicach, jest dobrze zilustrowana, a zarazem pozbawiona wszelkiego patosu czy pretensjonalności. Nader pożyteczna książka”. I my gorąco polecamy!

* Tomasz Prange-Barczyński, Zawód sommelier, Magazyn Wino, Warszawa 2007. Pan Tomasz wykonał wielki trud wydając książkę z pozoru skierowaną do tak wąskiej grupy odbiorców w Polsce jakimi są sommelierzy. Na szczęście książka jest nie tylko do nich, ale dla nas wszystkich! To bardzo dobrze, że została wydana, ponieważ zawiera móstwo cennej wiedzy, przekazywanej w sposób bardzo przystępny i zachęcający do dalszego pogłębiania. Można tylko polemizować z ceną;)

* Barbara Nowak,  Beverly Wichman, Księga win. Poradnik bez kantów, Helion, 2007. Patrząc na rynek wydanych w Polsce publikacji, można sobie zaoszczędzić lektury tej książki. Z pewnością jej zawartośc nikomu nie zaszkodzi, ale najwyraźniej dostosowana jest do realiów amerykańskich, gdzie konsument jest mniej wyedukowany w ogóle i wiedza która jest mu podawana musi być w luźniejszej formie…

* Matt Skinner, Wino. Moja pasja, Elipsa, Warszawa 2006. Jeśli jesteście miłośnikami książek kulinarnych, a już w szczególności tych których autorem jest Jamie Oliver to nie będziecie zawiedzeni. Matt Skinner to młody człowiek którego pasją jest wino i ta książka jest tego najlepszym przykładem. Piękne ilustracje, ciekawie podana wiedza (choć niezbyt kompletna i tendencyjna, ponieważ autor jest australiczykiem) oraz lekki design czynią tę pozycję naprawdę wartościową. Totalnie bez zadęcia, achów i ochów. Po prostu wino jest pasją Matta.

* Julie Akrell, Wino, Olesiejuk, 2009. Ciekawa pozycja na początek. Z pewnością nie wyczerpuje tematu, niemniej jednak może być bardzo pomocna w zagłębianiu się w świat wina. Przydatne informacje na temat łączenia wina z potrawami, podstawy czytania etykiet czy też porady dotyczące degustacji wina – to tylko niektóre z porad dostępnych w tej pozycji.

* Michael Broadbent, Roczniki win, WIG-Press, Warszawa 2003. Nie jest to może najbardziej aktualna pozycja, ale z pewnością nie traci na wartości starzejąc się. Autor ciekawie wprowadza w zagadnienie roczników oraz ich wpływu na różnorodność win. Z powodzeniem może być stosowana jako kieszonkowy poradnik. W 2009 roku przydałoby się wydać nowszą wersję, uzupełnioną o brakujących sześć lat.

* „Magazyn Wino„, wydawany co dwa miesiące. Może kiedyś w przyszłości stanie się to nasz polski „Wine Spectator” lub „Decanter”. Niemniej jednak już w chwili obecnej jest czasopismem, które pozwala być na czasie, orientować się w tym, co się dzieje na polskim rynku winiarskim. Często można uniknąć rozczarowań dzięki panelowi degustacyjnemu, gdzie znajdziemy recenzje win dostępnych w kraju. Znajdziemy tu wiele ciekawych i pożytecznych tekstów – dziennikarze trzymają bardzo dobry poziom i z numeru na numer jest coraz lepiej. Minusem magazynu jest nieregularność publikacji, gdzie często dwa tygodnie po fakcie dowiadujemy się, że Instytut Austriacki zaprasza za degustację promowanych producentów;)

Życzymy Wam miłej lektury i cierpliwości w szukaniu niektórych tytułów oraz odkrywania niezgłębionej wiedzy winiarskiej.